Co to jest transport międzynarodowy?
Jak wynika z ustawy o VAT art. 83. ust. 3, pkt. 1 międzynarodowy transport polega na przewożeniu towarów między państwami. Nie dotyczy to jednak krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak każdy transport ma funkcje: społeczne, gospodarcze, polityczne i produkcyjne. Poznaj jego dokładną definicję. Czym się różni od wewnątrzwspólnotowego? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.
Czym jest transport międzynarodowy?
Zastanawiasz się nad transportem międzynarodowym w Poznaniu lub innym mieście? Najpierw poznaj jego definicję. Nie obejmuje on sytuacji, gdy przeprowadza się wywóz towarów do innego państwa Unii Europejskiej. Wtedy uznaje się go za wewnątrzwspólnotowy. Dlatego w skrócie transport międzynarodowy to przewóz towarów, który rozgrywa się poza graniami Unii Europejskiej.
Do celów transportu międzynarodowego zalicza się między innymi modernizacja transportu, jego rozwój oraz tworzenie systemów, które mają pozytywny wpływ na gospodarkę. Aby do tego dojść, należy wspierać rozwój konkurencji, przeciwdziałać monopolowi w dziedzinie transportu czy dbać o bezpieczeństwo przewozu dzięki użyciu nowoczesnych sposobów. Rozwijanie transportowych węzłów jest równie ważne.
Transport międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy
Chcesz się dowiedzieć więcej o transporcie międzynarodowym i krajowym? Warto wiedzieć, że pierwszy przyczynia się do rozwoju ośrodków transportowych i gospodarki dzięki wspieraniu rozwoju konkurencji. Również działa przeciwko monopolowi w sektorze przewożenia. Przy tym łączy gospodarkę krajową z międzynarodową. Dzięki temu możliwa jest globalna współpraca przemysłowa. Jak wynika z art. 83, transport międzynarodowy oznacza przewożenie towarów między krajami – oprócz państw Unii Europejskiej. Wówczas jest to transport wewnątrzwspólnotowy.
Kiedy ma miejsce transport międzynarodowy? Kiedy nadaje się:
- na terenie kraju – a miejsce docelowe jest poza Unią Europejską,
- poza Unią Europejską – nadanie a miejsce docelowe znajduje się poza krajem,
- poza Unią Europejską – w przypadku nadania i miejsca docelowego, a przy tym odcinek trasy przebiega przez państwo,
- na obszarze państwa członkowskiego – przy miejscu docelowym poza Unią Europejską, w przypadku gdy odcinek trasy przebiega przez państwo,
- poza Unię Europejską – miejsce docelowe jest wówczas na terenie państwa członkowskiego. Odcinek trasy powinien przebiegać przez państwo.
Transport międzynarodowy a prawo
Międzynarodowy transport musi być przez podatnika odpowiednio udokumentowany. Można o tym przeczytać w art. 83 ust.5 ustawy o VAT. Można tam znaleźć dokumenty, które dowodzą świadczenia usług w tym zakresie. Są to:
- przewóz towarów przez spedytora czy przewoźnika – dokument spedytorski na przykład lotniczy czy kolejowy lub list przewozowy,
- używany jedynie w międzynarodowej komunikacji bądź inny dokument, który wskazuje na to, że w wyniku transportu z miejsca nadania do celu doszło do przekroczenia granicy z trzecim krajem. Wówczas potrzebna jest faktura, którą wystawia przewoźnik,
- w sytuacji przewozu towarów importowanych – podobne dokumenty jak wyżej. Niezbędny jest również dokument, który wystawia urząd celny. Wynika z niego to, że wlicza się wartość usługi do podstawy opodatkowania. Dotyczy to tytułu importu wyrobów.
Ponadto w sytuacji przewozu towarów przez eksportera należy pokazać dowód wywozu produktów. Jeśli dojdzie do transportu osób potrzebny jest bilet dla danego pasażera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana