Co to jest transport morski i jakie są jego wady i zalety?
Transport morski to jeden z głównych sposobów międzynarodowego handlu. Kiedyś dzięki niemu dotarła do Europy kawa. Obecnie korzysta z niego przemysł na całym świecie. Dlatego poznaj wady i zalety transportu morskiego. Odkryj jego główne rodzaje i przekonaj się, że warto z niego korzystać. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, dzięki któremu zdobędziesz niezbędną wiedzę.
Czym jest transport morski? Rodzaje
Transport morski w Polsce sprowadza się do przewozu towarów drogą wodną. Oznacza to, że przewożone są produkty przez morza i oceany. Wyładowywane są w portach. Transport morski może być:
- krajowy,
- przybrzeżny,
- międzynarodowy.
Jakie są rodzaje transportu wodnego?
Ilość towarów do przetransportowania wpływa na wybór środka transportu. Wyróżnia się następujące rodzaje transportu wodnego: LCL i FCL. Pierwszy oznacza ładunek drobnicowy czy niepełnokontenerowy. Polecany jest w przypadku, gdy ładunek nie wypełni całego kontenera i pozwala zaoszczędzić pieniędzy. Trzeba się jednak liczyć z wydłużonym czasem realizacji usługi. W przypadku uzyskania większego poziomu objętości czy wagi ładunku opłata może być wyższa niż za cały kontener.
Drugą opcją jest FCL, a więc ładunek pełnokontenerowy. Łączy się to z zapłatą za cały kontener. Zużycie powierzchni załadunkowej nie ma tu znaczenia. Rodzaj i wielkość kontenera wpływa natomiast na cenę usługi. Najczęściej wykorzystuje się kontenery: 20’ DV, 40’ DV i 40’ HC. Wyróżnia się przy tym kontenerowce, zbiornikowce, siatki Ro-Ro, do przewozu drewna czy żywych zwierząt.
Jakie są korzyści z transportu morskiego?
Do głównych zalet transportu morskiego należą:
- koszt – cena jest niska i atrakcyjna w przypadku przewożenia ładunku,
- typ ładunku – ograniczenia co do towarów nie istnieją. W przypadku niektórych z nich wymagane są specjalne jednostki. Przykładowo masowce pozwalają przewozić materiały sypkie, a więc rudy metali, węgiel czy ziarna zbóż. Z kolei kontenerowce-chłodnie sprawdzą się przy przewozie ładunków w chłodniczych kontenerach. Natomiast ciekłe, gazowe czy stałe produkty, jak również zwierzęta mogą być transportowane morskimi statkami,
- pojemność – ilość transportowanych produktów jest dowolna. Gabaryty, jak i waga produktów są większe niż na przykład dozwolone przy transporcie lotniczym.
Nie można również zapomnieć o przeznaczeniu. Celem podróży powinien być port. Ładunki przewożone statkami mogą dopłynąć w każde miejsce na świecie – inne środki transportowe wiążą się z ograniczeniami. Ponadto przewóz tego typu zapewnia bezpieczeństwo. Warto poznać obowiązujące normy. W związku z tym opłaca się wysłanie ładunku o każdej prawie wielkości do danej miejscowości na świecie.
Jakie są wady transportu morskiego?
Istnieją również wady transportu morskiego, do których zalicza się długość rejsu oraz wpływ warunków atmosferycznych. W pierwszym przypadku największa prędkość nawodna towarowych statków wynosi około 25 węzłów. Wiąże się to ze średnią prędkością, która wynosi około 30-45 kilometrów na godzinę. Przykładowo podróż z Chin lub Stanów Zjednoczonych do Europy może trwać kilka do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od typu czy przebiegu trasy.
Do wad rejsu statkami zalicza się również uzależnienie od atmosferycznych warunków. Czynnik ten wpływa na przedłużenie trwania przewozu. Zagrożeń jest wiele, od sztormów po cyklony. Dlatego często śledzi się prognozy pogody, co jednak wydłuża czas trwania rejsu.
Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i ekonomicznym sposobie przewozu towaru, wybierz transport wodny. Szczególnie gdy chcesz przewieźć w konkretne miejsce ładunek o dużych gabarytach czy w sporej ilości. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, zdecyduj się na transport lotniczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana