Co zaliczamy do materiałów niebezpiecznych?

Spis treści
- Materiały niebezpieczne i ich transport w myśl prawa
- Klasyfikacja materiałów niebezpiecznych
- Kto transportuje materiały niebezpieczne?
Materiały niebezpieczne to substancje bądź produkty o różnym stanie skupienia, które ze względu na swój skład chemiczny są groźne i szkodliwe dla człowieka oraz środowiska. Jak brzmi definicja materiałów niebezpiecznych w myśl polskiego prawa? W jaki sposób je klasyfikujemy i które dokładnie materiały określamy tym mianem? Który akt prawny reguluje zasady transportu odpadów niebezpiecznych?
Materiały niebezpieczne i ich transport w myśl prawa
O tym, czym są materiały niebezpiecznie, mówi wiele aktów prawnych, w tym również Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozporządzenie to mianem materiałów niebezpiecznych określa „substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie oraz materiały zawierające szkodliwe czynniki biologiczne zakwalifikowane do 3. lub 4. grupy zagrożenia zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2221 ochrona pracowników przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi § 3 ustawy – Kodeks pracy”.
Co oczywiste, transport odpadów niebezpiecznych wymaga zastosowania się do poszczególnych zasad i wytycznych. Te są regulowane przez międzynarodową konwencję dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, czyli konwencję ADR.
Klasyfikacja materiałów niebezpiecznych
Według wytycznych ONZ materiały niebezpieczne dzielimy na 9 klas podzielonych na podklasy. Pierwszą klasą stanowią materiały wybuchowe, zaś drugą i trzecią kolejno gazy i ciecze palne. Czwarta klasa obejmuje materiały zapalne stałe, materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące, materiały wybuchowe odczulone stałe, a także materiały wydzielające gazy palne w zetknięciu z wodą oraz materiały podatne na samozapalenie.
Do piątej klasy zaliczamy z kolei materiały utleniające i nadtlenki organiczne, natomiast do szóstej trujące i zakaźne. W siódmej znajdują się materiały promieniotwórcze, w ósmej substancje korodujące, a w dziewiątej „materiały niebezpieczne różne”, które nie znalazły się w innych klasach.
Kto transportuje materiały niebezpieczne?
Firmy zajmujące się transportem materiałów niebezpiecznych, do których zaliczamy przedsiębiorstwo transportowe Dimex, muszą zatem przestrzegać odpowiednich procedur i dysponować wyspecjalizowaną flotą do przewozu tego typu odpadów. Firma przewozi między innymi odpady przemysłowe, produkcyjne i łatwopalne, zużyte czyściwa oraz akumulatory, emulsje, farby, lakiery itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Transport samochodowy
V-Logistics Sp. z o. o.
woj. podlaskie15-667 Białystok, gen. Sikorskiego 6 a lok. 20
-
Transport samochodowy
Adviser Solutions Polska sp. z o. o.
woj. lubelskie20-601 Lublin, Tomasza Zana 11A