Czym charakteryzują się kleje introligatorskie?

Spis treści
- Skład i właściwości klejów introligatorskich
- Przechowywanie klejów introligatorskich
- Zastosowanie klejów introligatorskich
Kleje introligatorskie to specjalistyczne środki, które odgrywają kluczową rolę w procesie łączenia różnych materiałów w introligatorstwie oraz innych dziedzinach przemysłu. Dzięki swoim specyficznym właściwościom, takim jak duża lepkość, elastyczność oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych, sprawiają, że są idealnym rozwiązaniem do klejenia papieru, kartonu, tektury czy tkanin. W poniższym artykule dokładnie przyjrzymy się tym przydatnym produktom.
Skład i właściwości klejów introligatorskich
W ofercie renomowanych hurtowni poligraficznych dostępne są różnego rodzaju kleje introligatorskie. Najczęściej spotykane są mieszanki na bazie polioctanu winylu z dodatkami uszlachetniającymi. Po użyciu tworzą one elastyczną, bezbarwną i wytrzymałą spoinę, która sprawdza się zarówno w profesjonalnych pracowniach introligatorskich, jak i w domowych warunkach.
Ze względu na dużą lepkość, kleje introligatorskie – w celu uzyskania jak najlepszego efektu – są jednak zalecane przede wszystkim do klejenia ręcznego, podawania wałkiem lub pędzlem. Po nałożeniu kleju materiał należy mocno docisnąć i zaczekać aż do całkowitego wyschnięcia, co gwarantuje mocne oraz trwałe połączenie.
Przechowywanie klejów introligatorskich
Aby zapewnić długotrwałą wydajność i skuteczność klejów introligatorskich, należy dbać o ich właściwe przechowywanie. Kleje te powinny być transportowane i przechowywane w oryginalnych, a także szczelnie zamkniętych pojemnikach, w temperaturze, która nie spada poniżej 5°C oraz nie przekracza 35°C. W przeciwnym razie mogłyby one utracić swoje właściwości.
Ponadto kleje introligatorskie należy chronić przed zamarznięciem, ponieważ w razie zamrożenia ulegają nieodwracalnemu zniszczeniu. Nie powinno przechowywać się ich również przy grzejnikach i w nasłonecznionych miejscach. Kleje introligatorskie zachowują swoje właściwości do 12 miesięcy od otwarcia opakowania.
Zastosowanie klejów introligatorskich
Kleje introligatorskie znajdują szerokie zastosowanie zarówno w branży introligatorskiej, jak i w innych sektorach przemysłu. Z powodzeniem stosowane są w metodzie łączenia bezszyciowego, co pozwala na uzyskanie estetycznych i trwałych połączeń. Co jednak istotne, wykorzystywane są nie tylko w introligatorstwie, ale również do:
-
wytwarzania opakowań z papieru, kartonu i tektury (w tym opakowań na żywność),
-
produkcji opakowań z tkanin,
-
kaszerowania tektury, np. zaklejania dużych powierzchni.
Klej introligatorski na bazie polioctanu winylu jest zatem niezwykle uniwersalny. Pozwala na sklejanie oklein introligatorskich, papieru, kartonu, tektury, tkaniny, folii i innych materiałów. Jego wszechstronność sprawia, że jest to idealny wybór dla osób szukających solidnego i niezawodnego produktu do różnorodnych zastosowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sprzedaż wysyłkowa
ECOOLD Systemy chłodnicze i klimatyzacyjne
woj. wielkopolskie61-806 Poznań, św. Marcin 29 lok. 8