Czym są Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne?

Usługi spedycyjne jako wszystkie czynności związane z logistyką transportu, zajmują bardzo ważne miejsce wśród zawodowych kierowców i firm przewożących różne ładunki. Aby jednak spedycja przebiegała sprawnie i zgodnie z prawem, sformułowano pewne założenia, które noszą nazwę Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne. Czego dokładnie dotyczą i jakie kwestie określają?
Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne – na czym polegają?
Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne są opracowanym przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki zbiorem regulacji prawnych. Zasady te są wykorzystywane w relacji spedytor - zleceniodawca. Dotyczą transportu, spedycji i międzynarodowego obrotu towarowego. Warunki te nie są przepisami prawa i stosowane są tylko za porozumieniem stron. Firma spedycyjna świadczy wszystkie działania, które wchodzą w zakres organizacji ładunków. Dotyczy to również takich czynności, jak przygotowanie dostaw i transportu właśnie z wykorzystaniem regulacji OPWS. Aby jednak warunki te były wdrożone do umowy, muszą zostać doręczone przed jej zawarciem.
Gdzie znajdują zastosowanie Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne?
OPWS składa się z 31 aktów prawnych służących do określenia praw i obowiązków spedytora, a także jego zleceniodawcy. Precyzyjnie wytyczają działania związane ze sposobem realizacji spedycji – przewozu, opłaty celnej czy ubezpieczenia przesyłki. Zawężają zakres odpowiedzialności spedytora, który nie ponosi odpowiedzialności za przesyłki wartościowe czy niebezpieczne towary, jakich nie zadeklarował zleceniodawca. OPWS zapewnia spedytorowi wiele zabezpieczeń, które umożliwiają m.in. posiadanie prawa do zatrzymania paczki do momentu uregulowania należności spedytora. Profesjonalne wsparcie w kompleksowej spedycji w oparciu o te regulacje, oferuje m.in. firma transportowo-spedycyjna z Poznania Maximus, który dba o zadowolenie zarówno spedytora, jak i zleceniodawcy.
Jakie mają zalety Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne?
Stosowanie OPWS nie jest obowiązkiem, może odbywać się tylko jeśli obie strony wcześniej to uzgodniły i wyraziły zgodę. Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne precyzyjnie określają wszystkie obowiązki leżące po stronie zleceniodawców i zleceniobiorców. Dotyczy to także sytuacji, gdy dochodzi do wyłączenia odpowiedzialności firm spedycyjnych za uszkodzenie ładunku lub opóźnienie w trakcie realizacji transportu. Wzorzec wskazuje również stosowane ramy czasowe, w których zleceniodawcy mogą składać reklamację na firmy spedycyjne, z których korzystają.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana