Dlaczego sterownik jest uznawany za najważniejszą część kotła CO?

Nowoczesne kotły grzewcze to urządzenia cechujące się niemal w pełni zautomatyzowaną pracą, składające się z wielu podzespołów. Wśród nich wyróżnić można między innymi sterowniki, będące najważniejszymi ich elementami. Dlatego też to właśnie na nich skupiamy się w poniższym artykule omawiając ich charakterystykę, funkcje oraz obsługę.
Czym są sterowniki stosowane w kotłach grzewczych?
Sterowniki do kotłów centralnego ogrzewania to części, których głównym zadaniem jest zapewnienie zautomatyzowanej kontroli nad pracą tych urządzeń grzewczych. Sterownik odpowiada więc nie tylko za poprawne funkcjonowanie maszyny pod względem produkcji ciepła, ale także za bezpieczeństwo jego odbiorców.
Najważniejsze funkcje sterownika
Sterowniki uznawane są za najważniejszą część kotłów 5 klasy, gdyż kierują pracą nie tylko samego urządzenia grzewczego, ale i pompy CO, wentylatorów czy termostatu. Umożliwiają więc rozprowadzenie ciepła po całej instalacji grzewczej i sterują całym procesem jego wytwarzania. Pozwalają na dopasowanie odpowiednich parametrów, które mają za zadanie optymalizację poziomu spalania oraz jego zmniejszenie przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu termicznego.
Funkcją sterowników jest także zarządzanie podajnikiem opału praz dmuchawą. Pełnią również rolę mikroprocesowej regulacji poprzez zdalne zarządzanie pracą kotła. W przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie sterowników część z nich służy także programowaniu czasowej pracy kotła w ujęciu godzinowym, dziennym, tygodniowym czy rocznym. Niektóre sterowniki odpowiadają również za zdalne rozpalanie i wygaszanie pieca. Dodatkowo elementy te mogą też programować proces spalania paliwa.
Jak obsługiwane są sterowniki?
W kotłach grzewczych, które znaleźć można między innymi w ofercie producenta pieców CO Stefaniak z Pleszewa, sposób działania sterowników będzie różnił się od wybranego rodzaju urządzenia grzewczego. Większość z nich jest standardowym wyposażeniem kotła, ale można także dokupić je na rynku. Sterowniki mogą być sterowane w różny sposób – część z nich może być sterowana zdalnie poprzez internet, część przewodowo lub bezprzewodowo. Dodatkowo praca niektórych może też być uzależniona od warunków atmosferycznych poprzez połączenie ich z termostatami zewnętrznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana