Kiedy konieczna jest kontrola sanitarna towaru?
Import wybranych towarów spoza Unii Europejskiej wymaga ich zgłoszenia do granicznej kontroli sanitarnej. Obowiązek ten dotyczy jednak wyłącznie wybranych przedsiębiorców. Warto wiedzieć, kto dokładnie jest zobowiązany do jego wypełniania, ponieważ niezgłoszenie sprowadzanego do Polski towaru do kontroli sanitarnej uniemożliwia obrót wybranym towarem na terenie UE.
Jakie towary podlegają kontroli sanitarnej?
Opisywanej kontroli powinni poddać się przedsiębiorcy odpowiedzialni za import żywności lub materiałów bądź wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Przy czym przewóz musi stanowić transport międzynarodowy odbywający się pomiędzy Polską a krajem nienależącym do UE. Sprawdzeniu (na granicy zewnętrznej lub w wyznaczonych miejscach na terenie Polski) podlega między innymi żywność pochodzenia roślinnego oraz wspomniane już materiały i wyroby, które zostały przeznaczone do kontaktu z produktami spożywczymi. Są to na przykład:
Artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego:
warzywa i owoce: świeże, suszone, mrożone lub chłodzone, łuskane oraz mieszanki lub konserwy, herbata, kawa lub artykuły zawierające kawę;
soki i ekstrakty roślinne, oleje;
czekolada, kakao oraz wyroby je zawierające;
wyroby cukiernicze i piekarski;
przetwory homogenizowane, lody;
napoje: woda, wina ze świeżych winogron i wermuty;
mąki, kasze i ryż.
Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością:
stołowe i kuchenne artykuły gospodarstwa domowego z żeliwa lub stali;
ręcznie obsługiwane urządzenia mechaniczne do przygotowania, obróbki lub podawania potraw lub napojów;
młynki i miksery spożywcze,
sokowirówki.
Jak zgłosić towar do kontroli sanitarnej?
By wskazane artykuły oraz inne produkty wymienione w oficjalnej liście towarów podlegających obowiązkowej granicznej kontroli sanitarnej zostały dopuszczone do obrotu, muszą zostać poddane sprawdzeniu. Doskonale zdają sobie z tego sprawę wszyscy przewoźnicy, tacy jak między innymi firma logistyczna DIERA z Warszawy. W przypadku tego typu towarów konieczne jest uzyskanie świadectwa od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które należy następnie dostarczyć do urzędu celnego. Wniosek o przeprowadzenie kontroli można złożyć w powiatowej oraz granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana