Na czym polega transport sanitarny?
Transport sanitarny to jedna z podstawowych usług medycznych, zagwarantowanych ustawą o świadczeniu opieki zdrowotnej. Polega ona na przewozie chorych na badania, do miejsca zamieszkania lub do domu opieki. Służy również do transportowania materiałów biologicznych, np. krwi oraz narządów do przeszczepu. Sprawdźmy zatem jakie są zasady świadczenia tej usługi, a także kto i w jakiej sytuacji może skorzystać z transportu sanitarnego?
W jaki sposób jest realizowany transport sanitarny?
Transport sanitarny to usługa przygotowana z myślą o pacjentach, którzy choć nie wymagają stałego nadzoru medycznego ani specjalistycznej opieki, to z powodu ograniczonej sprawności fizycznej, spowodowanej niepełnosprawnością ruchową, wiekiem lub chorobą mają problem z dotarciem do placówki medycznej. Wizyta taka może obejmować: badania kontrolne, zabiegi rehabilitacyjne, a także konsultacje u specjalistów.
Od strony technicznej transport sanitarny mogą realizować wyłącznie uprawnione do tego rodzaju zadań podmioty. Jednym z nich jest Małopolska kolumna transportu sanitarnego z Tarnowa. Świadczy ona swoje usługi na terenie kraju oraz Europy. Firma dysponuje flotą nowoczesnych, doskonale wyposażonych ambulansów. Natomiast kadrę stanowią kierowcy i ratownicy medyczni o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu w transporcie sanitarnym osób chorych.
Kto i kiedy może skorzystać z transportu sanitarnego?
Z transportu sanitarnego mogą skorzystać chorzy o ograniczonej sprawności, którzy potrzebują pomocy w dotarciu do placówki świadczącej opiekę medyczną. Z grupy tej wyłączeni są pacjenci, wymagający specjalistycznej opieki lekarskiej oraz nadzoru medycznego w zakresie kontrolowania funkcji życiowych. Celem transportu sanitarnego może być przewóz pacjenta do placówki medycznej na planowe wizyty kontrolne, zabiegi rehabilitacyjne lub konsultacje ze specjalistami.
Podstawą do skorzystania z darmowego transportu sanitarnego jest zlecenie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Może ono obejmować transport sanitarny nieinwazyjny oraz inwazyjny. Ten pierwszy przeznaczony jest dla pacjentów, którzy po dowiezieniu do placówki medycznej będą w stanie samodzielnie się po niej poruszać. Natomiast drugi dedykowany jest osobom o specjalnych potrzebach medycznych. Zaliczamy do nich np. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby niewidome lub osoby z zaburzeniami równowagi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana