Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzony towar przewożony w temperaturze kontrolowanej

Przewóz między innymi niektórych artykułów żywnościowych, napojów, a także alkoholu, leków, kosmetyków czy sadzonek, wymaga specjalistycznego podejścia i zastosowania odpowiedniego środka transportu. Artykuły wymagające w trasie stałej kontroli temperatury określane są mianem towaru nietypowego, który nie może być transportowany w standardowych warunkach. Czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie takiego ładunku?
Przewóz chłodniczy – co warto wiedzieć?
Transport chłodniczy jest jednym z najbardziej wymagających rodzajów logistyki przewozowej. W celu zachowania wysokiej jakości przewożonych ładunków, pojazdy muszą być wyposażone w specjalne agregaty chłodnicze, dzięki którym będzie możliwe utrzymanie optymalnej dla ładunku, temperatury podczas trasy – bez względu na jej długość. Pojazdy chłodnicze wykorzystywane do transportu towarów łatwo psujących się, powinny spełniać wszystkie wymagania sanitarne, co pozwoli na przewóz ładunku w bezpiecznych, odpowiednich warunkach. Godną polecenia firmą, oferującą transport międzynarodowy oraz transport krajowy w Warszawie (w tym m. in. przewóz chłodniczy), jest Intrade.
Czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za uszkodzony towar przewożony w temperaturze kontrolowanej?
Kwestie odpowiedzialności przewoźnika drogowego w przypadku przewozu międzynarodowego, reguluje dokument zwany konwencją CMR, zaś jeśli w grę wchodzi przewóz krajowy – zasady narzuca ustawa Prawo Przewozowe.
Zgodnie z art. 17.1 konwencji CMR oraz z art. 65 ustawy Prawo Przewozowe, to przewoźnik odpowiedzialny jest za towar podczas transportu – od jego przyjęcia od nadawcy, do wydania odbiorcy. Zasady te nie dotyczą jednak ładunku nietypowego, do którego zalicza się m. in. towary przewożone w ramach transportu chłodniczego. W przypadku przewozu chłodniczego, którego załadunek, rozmieszczenie i zabezpieczenie wymaga specjalistycznej wiedzy, kwestie ewentualnych uszkodzeń podczas transportu rozpatrywane są indywidualnie.
Dlatego też, jednym z najprostszych i zarazem najszybszych sposobów na zabezpieczenie towaru podczas przewozu (w tym także przewozu chłodniczego), jest ubezpieczenie ładunku na wypadek ewentualnych utrudnień w transporcie (wykup ubezpieczenia cargo). Umowa ubezpieczenia pozwala całkowicie lub częściowo pokryć ewentualne straty wynikające z uszkodzenia towaru w transporcie.
Co istotne – ochrona zapewniona w ramach ubezpieczenia, obowiązuje nie tylko podczas transportu, ale też na etapie załadunku, przeładunku i rozładunku towarów objętych polisą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Transport - usługi
Transport Samochodów Osobowych, Dostawczych I Sprzętu Rolniczo- BudowlanegoF.H.U. Bartosz Żegleń
woj. śląskie43-100 Tychy, Poziomkowa 44 lok. 11
-
Transport specjalistyczny
Stanisław Zalewski "Stanzal"
woj. łódzkie92-640 Łódź, Skautów Łódzkich 19