Podkładki do połączeń sprężanych - charakterystyka i zastosowanie
Niezależnie od branży przemysłowej, scalanie wielu elementów konstrukcyjnych odbywa się dzięki połączeniom śrubowym. Jest to jedna z najpopularniejszych i niezawodnych technik, aby jednak dana konstrukcja była solidna, wszystkie komponenty łączeń muszą być dobrej jakości. Tu każdy detal ma znaczenie, począwszy od śrub, a na nakrętkach i podkładkach kończąc. Ta sama zasada dotyczy też podkładek do połączeń sprężanych.
Podkładki to małogabarytowe elementy złączne, które pełnią funkcję pośrednika pomiędzy śrubą lub nakrętką i powierzchnią konstrukcji. Są istotną częścią łączeń, dlatego ważne jest, aby dopasować ich poszczególny typ do konkretnego rodzaju instalacji. Często podkładki można kupić w specjalnych zestawach, w których są również śruby i nakrętki, dotyczy to zresztą nie tylko kompletu elementów do połączeń sprężanych, ale również zestawów do połączeń niesprężanych SB ISO 4014, które kupisz w większości sklepów z elementami złącznymi, m.in. też w sklepie Logis.
Podkładki do połączeń sprężanych chronią konstrukcję przed jej poluzowaniem, szczególnie gdy jest ona narażona na wstrząsy, czy wibracje, które mogą spowodować odkręcenie poszczególnych elementów. Ponadto podkładki tego typu cechują się:
elastyczną, specyficzną konstrukcją, która kształtem przypomina pierścień,
budową, która wywiera odpowiedni nacisk na połączenia, w tych miejscach, gdzie szczególnie wymagana jest stabilność,
solidną produkcją, głównie z wysokojakościowej, ocynkowanej stali,
zabezpieczeniem przed korozją, wstrząsami oraz urazami mechanicznymi,
ochroną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
W jakich segmentach przemysłu używa się podkładek sprężystych?
Podkładki sprężyste mają swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie połączenia śrubowe są mocowane w trudnych warunkach zarówno atmosferycznych, jak i mechanicznych (intensywne obciążenia, wstrząsy). Jak tłumaczy pracownik sklepu Logis: Podkładki do połączeń sprężanych są szczególnie cenione w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji zarówno aut osobowych, jak i samochodów ciężarowych. Są wykorzystywane również przy złączeniach większości modeli rowerów. To także istotne elementy połączeń znajdujących się w konstrukcjach maszyn rolniczych i ogrodniczych.
Odpowiedni wybór elementów złącznych, w tym nakładek ma znaczenie. Ich wykonanie z wysokiej jakości materiału ma wpływ na stabilność, trwałość i bezpieczeństwo każdej konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana