Rodzaje ciężarków do wyważania kół
Ciężarki do wyważania kół, stosowane są we wszystkich warsztatach wulkanizacyjnych oraz serwisach samochodowych, zajmujących się wymianą kół. Służą one do niwelowania nierównowagi mogącej wystąpić podczas równoważenia opon. Wykorzystując ciężarki, osiągamy efekt wyważenia, czyli równomiernego rozłożenia masy koła wokół osi obrotu. Sprawdźmy zatem, jakie wyróżniamy rodzaje ciężarków i czym kierować się dobierając ciężarek do koła?
Jakie są rodzaje ciężarków?
Najważniejsze różnice między ciężarkami do wyważania kół, stosowanymi przez warsztaty wulkanizacyjne, dotyczą materiału, z jakiego zostały one wykonane, ich przeznaczenia, a także sposobu montażu do koła. W przypadku pierwszego kryterium można wyróżnić: ciężarki cynkowe, stalowe i ołowiane. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością, głównie z powodu bardzo konkurencyjnej ceny, dużej plastyczności i wysokiej gęstości.
Pod względem przeznaczenia wyróżniamy: ciężarki do motocykli, aut osobowych oraz dostawczych i pojazdów użytkowych. W przypadku sposobu montażu stosuje się nabijanie lub klejenie. Każda z tych metod wymaga użycia odpowiednich narzędzi wulkanizacyjnych, które znajdziemy w firmie TECHSUL z Sulejówka, specjalizującej się w sprzedaży profesjonalnego wyposażenia dla warsztatów samochodowych. Firma oferuje kompresory, podnośniki i inny sprzęt wulkanizacyjny.
Jak dobrać ciężarek do koła?
Dobór ciężarka wpływa na czas potrzebny do wyważenia koła i wygląd felgi po wyważeniu. Pod względem szybkości montażu najlepiej sprawdzają się ciężarki nabijane. Ich montaż w zależności od wyposażenia warsztatu, może zająć nawet kilka minut. W przypadku ciężarków klejonych czas ten jest znacznie dłuższy, jednak rekompensuje go wysoka estetyka zabiegu, ponieważ ciężarki ukrywa się w obręczy, więc są prawie niewidoczne.
Przy doborze ciężarków warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Pod tym względem wyróżniają się nabijane ciężarki ołowiane, które cechuje bardzo dobra plastyczność, ułatwiająca ich montaż. Występują one w wielu wariantach wagowych od 5, aż do 35 g. Natomiast wysoka gęstość ołowiu sprawia, że mają one znacznie mniejsze wymiary, niż pozostałe rodzaje ciężarków. Dodatkowo trzeba zauważyć, że są od nich również dużo tańsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana