Rola gruszek w treningu bokserskim
Wśród wielu rodzajów worków treningowych specjalną grupę stanowią gruszki bokserskie. To przyrządy stanowiące wyposażenie praktycznie wszystkich siłowni oraz sal treningowych. Chętnie ćwiczą na nich zarówno początkujący bokserzy, jak i zdecydowanie bardziej doświadczeni zawodnicy. W dzisiejszym artykule przedstawimy rolę, jaką odgrywają gruszki w kompleksowym treningu pięściarskim. Zapraszamy do lektury.
Charakterystyka gruszek bokserskich
Gruszki bokserskie różnią się od klasycznych worków treningowych. Podstawową różnicę stanowi wygląd obu przyrządów. Tradycyjne worki przyjmują podłużny kształt walca, natomiast gruszki, jak sama nazwa wskazuje, swoim kształtem przypominają znany owoc. Są szersze u dołu i zwężają się ku górze. Dostępne na rynku gruszki mają różne wymiary i wagę. Z reguły im dany model jest większy, tym cięższy. W zależności od typu mogą być podwieszane przy suficie lub umieszczane na specjalnej podstawie stawianej na podłożu.
Jakie rodzaje gruszek są dostępne na rynku?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje kilka rodzajów gruszek bokserskich. Wśród dostępnych modeli najpopularniejsze są gruszki podwieszane, które montuje się na haku przy suficie z użyciem trwałych i wytrzymałych łańcuchów. Sposób montażu w tym przypadku nie różni się zbytnio od zawieszania tradycyjnych worków w kształcie walca.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, oferującym produkty znanej włoskiej marki Leone1947: Innym popularnym modelem gruszek są tzw. refleksówki, czyli worki wolnostojące. Są one zazwyczaj mniejsze i lżejsze od gruszek podwieszanych. Cechą charakterystyczną refleksówek jest obecność specjalnej platformy z możliwością regulacji wysokości poziomu ustawienia worka. Dzięki temu każdy użytkownik bez problemów może dopasować sprzęt do swojego wzrostu. Ma to pozytywny wpływ na komfort treningu.
Trening z użyciem gruszek – dlaczego jest ważny?
Ćwiczenia z użyciem gruszek to ważny element kompleksowego planu treningowego każdego pięściarza. Worki te pozwalają pracować nad udoskonalaniem techniki i tempa wyprowadzania ciosów hakowych i podbródkowych. Dodatkowo przyczyniają się do wzrostu szybkości i lepszych uników. Trening na gruszce to doskonały sposób na poprawę refleksu i skrócenie czasu reakcji na uderzenia oddawane przez przeciwnika.
W trakcie pracy nad zwiększeniem szybkości i zwinności wyśmienicie sprawdzają się przede wszystkim refleksówki, które po wyprowadzeniu ciosu błyskawicznie odbijają się i zmieniają położenie, co wymusza na zawodniku natychmiastową reakcję. Pozwala to przeprowadzić efektywną symulację treningu z partnerem. Gruszki bokserskie w wariancie podwieszanym są zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli zawodnikowi w pierwszej kolejności zależy na zwiększeniu siły oddawanych ciosów. Większy rozmiar oraz masa umożliwiają pracę nad poprawą mocy pięściarza. To modele bardzo uniwersalne, pozwalające realizować rozmaite plany treningowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana