Stosowane obecnie metody badania dna oka
Diagnostyka okulistyczna to szeroka dziedzina medycyny. Jednym z podstawowych badań okulistycznych jest oftalmoskopia, czyli badanie dna oka. Celem badania jest ocena stanu tylnego odcinka oka, czyli siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego. Wyniki badania umożliwiają zdiagnozowanie nie tylko chorób oczu, ale także wiele chorób ogólnoustrojowych. W artykule opisujemy, jakie są najczęstsze wskazania do wykonania badania dna oka oraz jakie są dostępne metody przeprowadzenia badania.
Jakie mogą być wskazania do badania dna oka?
Badanie dna oka powinno być wykonywane u każdego pacjenta raz na 2-3 lata podczas regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym. Oprócz tego zaleca się przeprowadzenie badania u osób, u których doszło do pogorszenia ostrości widzenia, zaburzeń widzenia barw, powstania ubytków w polu widzenia lub do nadwrażliwości na światło. To nie są jednak jeszcze wszystkie wskazania do przeprowadzenia badania dna oka. Więcej wskazał nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, czyli największego w Polsce dystrybutora nowoczesnych urządzeń okulistycznych:
Badanie dna oka powinno być wykonywane także u pacjentów, którzy borykają się z częstymi bólami głowy, z zaburzeniami równowagi oraz u osób z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Badanie to ma także duże znaczenie u pacjentów, którzy stosują leki, mogące doprowadzić do powstawania zmian na dnie oka.
Jakie choroby można wykryć wykonując badanie dna oka?
Poprzez przeprowadzenie badania dna oka można rozpoznać m.in. wiele chorób i schorzeń oczu. Wśród nich są np. choroby siatkówki, choroby nerwu wzrokowego, czyli np. jaskra, choroby błony naczyniowej czy choroby ciała szklistego. Badanie dna oka jest też jednak często zlecane przez lekarzy innych specjalizacji. Wśród nich są m.in.:
Kardiolodzy – np. w przypadku diagnostyki nadciśnienia tętniczego i miażdżycy,
Endokrynolodzy – w diagnostyce cukrzycy,
Neurolodzy – np. w diagnostyce stwardnienia rozsianego i nadciśnienia wewnątrzczaszkowego,
Hematolodzy – w diagnostyce i leczeniu białaczki, skazy krwotocznej lub niedokrwistości.
Metody badania dna oka
Istnieją trzy sposoby badania dna oka. Najprostszym sposobem przeprowadzenia badania jest wziernikowanie pośrednie. Badanie wykonywane jest z zastosowaniem oftalmoskopu. Okulista przeprowadza badanie trzymając wziernik elektryczny przy własnym oku. Stopniowo zbliżając się do oka pacjenta obserwuje dno oka pacjenta. Zaletą tej metody jest to, że dzięki niewielkim rozmiarom oftalmoskopu badanie może zostać wykonane w każdych warunkach. Wadami z kolei są brak widzenia stereoskopowego, małe pole widzenia, a także słaby wgląd w obwodową część siatkówki.
Lepszą metodą badania dna oka jest wziernikowanie pośrednie. W tym badaniu wykorzystuje się lampę szczelinową za pomocą albo specjalnej soczewki skupiającej, którą okulista w trakcie badania trzyma przed badanym okiem pacjenta, albo trójlustra Goldmanna, które po podaniu znieczulenia miejscowego jest zakładane na oko. Zaletami wziernikowania pośredniego są możliwość uzyskania stereoskopowego obrazu odwróconego oraz większe pole widzenia
Ostatnią metodą badania dna oka jest badanie z zastosowaniem funduskamery. Urządzenia to pozwala zrobić kolorowe zdjęcie dna oka o wysokiej rozdzielczości. Na jego podstawie okuliście łatwo jest dokonać jego oceny. Największą zaletą badania dna oka z zastosowaniem funduskamery jest znacznie ułatwienie badania i to zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. W większości przypadków przed wykonaniem badania u pacjenta nie ma konieczności rozszerzenia źrenic.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana