Typy radarów dopplerowskich
Mimo dynamicznego rozwoju technologii laserowych i satelitarnych technika radarowa nadal wykorzystywana jest do określenia pozycji i prędkości różnych obiektów. Precyzyjne stacje radiolokacyjne znajdują zastosowanie militarne, cywilne i naukowe. Warto więc poszerzyć wiedzę i dowiedzieć się, jakie są podstawowe typy radarów dopplerowskich.
Jakie jest zastosowanie radarów?
Radary służą do wykrywania obiektów powietrznych, nawodnych, podwodnych i poruszających się po lądzie. Wykorzystywane są także do pomiarów balistycznych szybko poruszających się obiektów. Radary dopplerowskie nie tylko wykrywają, ale też precyzyjnie określają prędkości zbliżania się i oddalania obiektów lecących swobodnie, pocisków, pocisków artyleryjskich, rakiet i dronów. Są niezastąpione przy określaniu pozycji samolotów, śmigłowców, statków, obiektów terenowych i przy zbieraniu danych dla systemów kierowania ogniem.
Jak działają radary dopplerowskie?
Do pomiarów prędkości obiektów radary wykorzystują zjawiska Dopplera. Polega ono na różnicy częstotliwości fali wysyłanej przez jej źródło oraz częstotliwości fali rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem tego źródła. W praktyce działanie radaru dopplerowskiego opiera się na pomiarze częstotliwości sygnału odbitego od poruszającego się obiektu. Radary wyposażone są w silne i stabilne generatory sygnału i układy zapamiętujące kolejne położenia obiektu. Z ich specyfikacją zapoznać się można na stronie internetowej dostawcy sprzętu wojskowego Forcepol z Warszawy, który reprezentuje duńską firmę Weibel Scientific A/S.
Rodzaje radarów dopplerowskich
Do najczęściej wykorzystywanych należą:
Taktyczne radary dopplerowskie do zbierania danych i przesyłania ich do systemu kierowania ogniem SKO wraz z danymi z stacji meteorologicznych,
Poligonowe radary dopplerowskie do badań parametrów balistycznych, wyznaczania trajektorii lotu i pomiaru prędkości pocisków.
Radary dalekiego zasięgu do wykrywania i śledzenie obiektów.
Radary do wykrywania dronów, zaprojektowane do monitorowania zagrożeń związanych z naziemną obroną powietrzną (GBAD) i działaniem bezzałogowych statków powietrznych UAV.
Radary dopplerowskie znajdują zastosowanie w wojsku, w sektorze cywilnym oraz wykorzystywane są przez służby, np. policję do kontroli prędkości pojazdów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana