Z jakich części składają się wózki widłowe?

Wózki widłowe to pojazdy bardzo często wykorzystywane podczas różnych prac w halach, magazynach czy zakładach produkcyjnych. Ułatwiają wykonywanie różnych czynności, w związku z czym pracodawcy chętnie się w nie wyposażają. Aby je obsługiwać, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Każdy pracownik na stanowisku operatora wózka widłowego powinien znać jego budowę. Sprawdź, z jakich części składają się wózki widłowe.
Znajomość poszczególnych elementów, które znajdują się w wózkach widłowych, nie tylko ułatwia wykonywanie pracy, ale również zwiększa bezpieczeństwo operatorów. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z poszczególnymi częściami pojazdu, przed rozpoczęciem jazdy. Żaden pracownik obsługujący wózek widłowy nie powinien mieć jednak problemu z wymienieniem jego elementów, ponieważ ich znajomość jest potrzebna w celu zdania egzaminu i otrzymania właściwych uprawnień.
Elementy zewnętrzne wózków widłowych
Budowa wózków widłowych nie jest skomplikowana. Co prawda, składają się one z licznych części, ale jest to proste do zrozumienia i zapamiętania. Najważniejszy w przypadku tych pojazdów okazuje się maszt, którego głównym zadaniem jest unoszenie, a także utrzymywanie oraz opuszczanie towarów.
Pracownik firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia, specjalizującej się w sprzedaży, wynajmie i serwisie wózków widłowych wymienia elementy, z których składa się maszt: Ta część zawiera przede wszystkim profile masztowe, siłownik masztu, łańcuchy oraz łożyska. Nie można zapomnieć także o widłach, które mają duże znaczenie dla pracy wózków widłowych. Pojazdy mogą być wyposażone w różne mechanizmy podnoszenia. Wśród nich wymienia się maszt standardowy, maszt podwójny i maszt Triplex.
Wózki widłowe składają się również z ramy i nadwozia. Wpływają one nie tylko na pracę, ale również na wygląd pojazdów. Od nich są bowiem uzależnione kształt, forma, a także wielkość wózków. W wózkach widłowych znajdują się fotel operatora, daszek ochronny, błotniki i przeciwwaga. Poza tym składają się z klatki bezpieczeństwa, kabiny operatora, a także karetki. Duże znaczenie w budowie tych pojazdów odgrywa też napęd, bez którego niemożliwa jest oczywiście praca. Wózki widłowe mogą mieć następujące rodzaje silników:
niskoprężne,
gazowe,
wysokoprężne,
Inne części składające się na budowę wózków widłowych
Nowe oraz używane wózki widłowe wyposażone są oczywiście również w koła i opony. Co ciekawe, pojazdy wynajmowane mają za każdym razem wymieniane nie tylko zużyte koła, ale również sworznie, tuleje, a także cylinder układu kierowniczego. Dzięki temu decydując się na wynajęcie wózka widłowego, otrzymujesz wysokiej jakości model, gotowy do pracy. Wymienione wyżej elementy wchodzą w skład podstawowego wyposażenia wózków widłowych. Oprócz tego mogą one zawierać dodatkowe części, które wpływają na szybkość i wygodę pracy. Dlatego warto wybierać pojazdy wyposażone w te rzeczy. Należą do nich m.in. chwytaki, czerpaki oraz łyżki. Poza tym warto zwrócić uwagę, czy pojazd ma wciągarkę, a także platformę roboczą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana